Bursa nr 3 Bursa nr 3

Promocja miasta Łomża wśród wychowanków i wychowawców

Pięknego, ciepłego i o dziwo słonecznego września- dokładnie 19, delegacja gości przybyłych na okoliczność uroczystego podsumowania VI MIĘDZYBURSOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO NA TRADYCYJNĄ KARTKĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ „POZDROWIENIA z WAKACJI” zwiedzało gród nad Narwią.

Młodzież (5 dziewcząt w galowych mundurach) wraz z wychowawcami przyjechała z odległego od Łomży o 150 km i 2,5 godziny drogi Internatu Zespołu Szkół  Leśnych w Białowieży. Gośćmi zaopiekowała się delegacja przedstawicieli SW- Magda i Adrian, wraz z opiekunem SW.

Oprowadziliśmy turystów po najważniejszych zabytkach Łomży, sami przy okazji przypominając sobie historię tych miejsc. Zaczęliśmy oczywiście od krótkiej opowieści o Tyburcym Chodźko- darczyńcy budynku, w którym mieści się nasza placówka. Podkreśliliśmy fakt, że był znanym i cenionym w Łomży fotografem i już na pierwszym etapie wspólnej wyprawy, uczuliliśmy gości na potrzebę, a wręcz konieczność robienia zdjęć okolicy. Przyszłoroczny konkurs na kartę okolicznościową, w związku z obchodami 600- lecia Łomży, będzie bowiem w tematyce nawiązywał Łomży, a własnoręcznie wykonane zdjęcie będzie dodatkowym atutem przygotowanej pracy.

Po zapozaniu się z historią budynku przy ul. Zjazd 3, ruszyliśmy do kolejnego miejsca- II LO w Łomży. Stamtąd przez rondo Kościuszki, o którym także wspomnieliśmy, w kierunku ulicy Długiej. Gościom zaimponowały kwietne ozdoby łomżyńskich ulic, skwerów i rond. Dotarliśmy do Starego Rynku, na którym opowiedzieliśmy historię powstania herbu miasta i czasu ustanowienia praw miejskich. Pamiątkowe zdjęcie wykonaliśmy przy ławeczce Hanki Bielickiej. Dalej ulicą Farną dotarliśmy do Katedry- najstarszego zabytku miasta. W poznaniu tego miejsca pomógł nam przewodnik Gabrieli Szczęsnej pt. „Spacer z Jelonkiem po zabytkach Łomży”. Z Katedry ruszyliśmy w kierunku cmentarza przy ul. Kopernika, mijając po drodze stary dworzec PKS oraz ronda w kształcie kapeluszy Hanki Bielickiej.

Cmentarz, który jest II najstarszym cmentarzem (po Powązkach w Warszawie) w Polsce zrobił na turystach duże wrażenie. Stamtąd ruszyliśmy w drogę powrotną do bursy, gdyż czas zaczynał naglić. Dotarliśmy kamienniymi schodami na bulwary, gdzie na brzegu Narwii wykonaliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcia.

Niewątpliwie była to odkrywcza wyprawa zarówno dla gości, jak i organizatorów.

Opiekun SW

Galeria zdjęć